nick-white1

2013 Calendar

  • 19
    Jan
    Aurora Orchestra
    Venue: Southbank Centre, Royal Festival Hall
    Orchestra: Aurora Orchestra
    ANTHEIL: Ballet Mécanique

    Print
  • 13
    Feb
    London Symphony Orchestra
    Venue: Barbican Centre
    Orchestra: London Symphony Orchestra
    Schools Concert
    photo
  • 06
    Mar
    Glyndebourne Opera
    Venue: Glyndebourne Opera House
    Orchestra: Glyndebourne Opera
    Orlando Gough / Imago
    Glyndebourne-logo
  • 07
    Mar
    Glyndebourne Opera
    Venue: Glyndebourne Opera House
    Orchestra: Glyndebourne Opera
    Orlando Gough / Imago
    Glyndebourne-logo
  • 08
    Mar
    Glyndebourne Opera
    Venue: Glyndebourne Opera House
    Orchestra: Glyndebourne Opera
    Orlando Gough / Imago
    Glyndebourne-logo
  • 09
    Mar
    Glyndebourne Opera
    Venue: Glyndebourne Opera House
    Orchestra: Glyndebourne Opera
    Orlando Gough / Imago
    Glyndebourne-logo
  • 10
    Mar
    Royal Philharmonic Orchestra
    Venue: The Swan, High Wycombe
    Orchestra: Royal Philharmonic Orchestra
    Featuring: Peter Donohoe (piano)
    MENDELSSOHN: Hebrides Overture
    GRIEG: Piano Concerto
    SIBELIUS: Symphony No. 2
    The_Royal_Philharmonic_Orchestra_rpo3 (1)14-071611
  • 16
    Mar
    Aurora Orchestra
    Venue: Kings Place
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: John Mark Ainsley (Evangelist), Roland Wood (Christus), Malin Christensson (soprano), Iestyn Davies (counter-tenor), Andrew Tortise (tenor), David Stout Pilate (bass), Choir of Clare College, Cambridge
    BACH: St John Passion
    aurora
  • 23
    Mar
    Aurora Orchestra
    Venue: LSO St Luke’s, London
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Allan Clayton (tenor), Thomas Gould (violin)
    BRITTEN: Nocturne
    MACMILLAN: A Deep but Dazzling Darkness
    Print
  • 24
    Mar
    London Symphony Orchestra
    Venue: Barbican Centre
    Orchestra: London Symphony Orchestra
    NANCY ELOISE GYNN: New Work
    photo
  • 26
    Mar
    London Symphony Orchestra
    Venue: Barbican Centre
    Orchestra: London Symphony Orchestra
    NANCY ELOISE GYNN: New Work
    photo
  • 30
    Mar
    Aurora Orchestra
    Venue: Brighton Dome
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Thomas Gould (violin)
    Wallace & Gromit's Musical Marvels
    Including music by Mozart, Copland, Stravinsky and Britten
    Print
  • 31
    Mar
    Aurora Orchestra
    Venue: Hammersmith Apollo
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Thomas Gould (violin)
    Wallace & Gromit's Musical Marvels
    Including music by Mozart, Copland, Stravinsky and Britten
    Print
  • 01
    Apr
    Aurora Orchestra
    Venue: Hammersmith Apollo
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Thomas Gould (violin)
    Wallace & Gromit's Musical Marvels
    Including music by Mozart, Copland, Stravinsky and Britten
    Print
  • 07
    Apr
    Spanish National Orchestra
    Venue: Auditorio Nacional de Musica, Madrid
    Orchestra: Spanish National Orchestra
    WEBERN: Six Pieces for Orchestra
    CERHA: Like a Tragicomedy
    SCHUBERT: Symphony No. 9 'The Great'
    spain
  • 14
    Apr
    Academy of Ancient Music
    Venue: West Road Concert Hall, Cambridge
    Orchestra: Academy of Ancient Music
    MOZART: Adagio & Fugue K546 in C minor
    MOZART: Serenata Notturna K239
    HAYDN: Symphony No. 8 in G Major 'Le Soir'
    HAYDN: Notturno for Flute and Oboe in G Major
    MOZART: Symphony No. 27 in G major K199
    AAM
  • 18
    Apr
    Academy of Ancient Music
    Venue: Wigmore Hall
    Orchestra: Academy of Ancient Music
    MOZART: Adagio & Fugue K546 in C minor
    MOZART: Serenata Notturna K239
    HAYDN: Symphony No. 8 in G Major 'Le Soir'
    HAYDN: Notturno for Flute and Oboe in G Major
    MOZART: Symphony No. 27 in G major K199
    AAM
  • 23
    Apr
    Royal Philharmonic Orchestra
    Venue: Cadogan Hall
    Orchestra: Royal Philharmonic Orchestra
    Featuring: Samuel West (narrator)
    ELGAR: Cockaigne Overture
    TARIK O' REGAN: Suite from 'Heart of Darkness'
    SIBELIUS: Symphony No. 2
    The_Royal_Philharmonic_Orchestra_rpo3 (1)14-071611
  • 25
    Apr
    London Mozart Players
    Venue: Fairfield Halls, Croydon
    Orchestra: London Mozart Players
    BRAHMS: Double Concerto for Violin and Cello
    DVORAK: Symphony No. 6
    logo-3
  • 17
    May
    Royal Northern Sinfonia
    Venue: Sage, Gateshead
    Orchestra: Royal Northern Sinfonia
    Featuring: Royal Northern Sinfonia Chorus
    MACMILLAN: Seven Last Words from the Cross
    MAHLER (arr. Britten): What the wild flowers tell me
    SHOSTAKOVICH: Symphony No. 9
    RNS_logo_jpeg
  • 19
    May
    London Philharmonic Orchestra
    Venue: Congress Theatre, Eastbourne
    Orchestra: London Philharmonic Orchestra
    Featuring: Benjamin Grosvenor (piano)
    WAGNER: Overture to Die Meistersinger
    SCHUMANN: Piano Concerto in A minor Op. 54
    WAGNER: Siegfried Idyll
    BEETHOVEN: Symphony No. 5
    77942_750
  • 24
    May
    London Philharmonic Orchestra
    Venue: Corn Exchange, Newbury
    Orchestra: London Philharmonic Orchestra
    Featuring: Benjamin Grosvenor (piano)
    WAGNER: Overture to Die Meistersinger
    SCHUMANN: Piano Concerto in A minor Op. 54
    WAGNER: Siegfried Idyll
    BEETHOVEN: Symphony No. 5
    77942_750
  • 06
    Jun
    Welsh National Opera
    Venue: Wales Millenium Centre, Cardiff
    Orchestra: Welsh National Opera
    Featuring: Claire Booth (Prakriti), Richard Wiegold (Vairochana), Robin Tritschler (Ananda), David Stout (Buddha), Rebecca de Pont Davies (Mother), Richard Angas (Old Brahmin), Pierre Audi (director)
    Jonathan Harvey / Wagner Dream
    11138_full
  • 07
    Jun
    Welsh National Opera
    Venue: Wales Millenium Centre, Cardiff
    Orchestra: Welsh National Opera
    Featuring: Claire Booth (Prakriti), Richard Wiegold (Vairochana), Robin Tritschler (Ananda), David Stout (Buddha), Rebecca de Pont Davies (Mother), Richard Angas (Old Brahmin), Pierre Audi (director)
    Jonathan Harvey / Wagner Dream
    11138_full
  • 09
    Jun
    Aurora Orchestra
    Venue: Queen Elizabeth Hall
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Shostakovich / Chamber Symphony in F, Op. 73a (arr. Barshai, from String Quartet No. 3)
    Stravinsky / Concerto in D for strings
    aurora
  • 12
    Jun
    Welsh National Opera
    Venue: Birmingham Hippodrome
    Orchestra: Welsh National Opera
    Featuring: Claire Booth (Prakriti), Richard Wiegold (Vairochana), Robin Tritschler (Ananda), David Stout (Buddha), Rebecca de Pont Davies (Mother), Richard Angas (Old Brahmin), Pierre Audi (director)
    Jonathan Harvey / Wagner Dream
    11138_full
  • 20
    Jun
    Auckland Philharmonia
    Venue: Auckland Town Hall, New Zealand
    Orchestra: Auckland Philharmonia
    Featuring: Sergio Tiempo (piano)
    KODALY: Dances of Galánta
    LISZT: Totentanz
    RAVEL: Valses nobles et Sentimentales
    STRAUSS: Waltz Sequence No. 1 from Der Rosenkavalier
    BALAKIREV (arr.Liapounow): Islamey
    four_col_apo-300
  • 28
    Jun
    Aurora Orchestra
    Venue: Kings Place
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Henry Goodman and Dame Harriet Walter (narrators)
    Recreation of the premiere of Siegfried Idyll
    WAGNER: Siegfried Idyll
    BEETHOVEN: Septet
    Print
  • 30
    Jun
    Aurora Orchestra
    Venue: St George's Church, Deal
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Jane Mitchell (flute), Jon Frank (film-maker)
    DEBUSSY: Syrinx
    BOULEZ: Mémoriale
    IVES: Three Places in New England (with new film)
    BEETHOVEN: Symphony No. 7
    Print
  • 03
    Jul
    London Symphony Orchestra
    Venue: Guildhall Great Hall, London
    Orchestra: London Symphony Orchestra
    Featuring: London Symphony Chorus, New London Childrens' Choir, Members of Guildhall School of Music and Drama, Ailish Tynan (soprano), Ben McAteer (baritone)
    MENDELSSOHN: Incidental music to 'A Midsummer Night's Dream'
    MARC-ANTHONY TURNAGE: At Sixes and Sevens (world premiere)
    photo
  • 07
    Jul
    Aurora Orchestra
    Venue: LSO St Luke’s, London
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Jane Mitchell (flute), Jon Frank (film-maker)
    DEBUSSY: Syrinx
    BOULEZ: Mémoriale
    IVES: Three Places in New England (with new film)
    BEETHOVEN: Symphony No. 7
    Print
  • 11
    Jul
    Royal Philharmonic Orchestra
    Venue: Royal Hall, Harrogate
    Orchestra: Royal Philharmonic Orchestra
    Featuring: Peter Donohoe (piano)
    RIMSKY-KORSAKOV: Capriccio Espagnol
    RACHMANINOV: Piano Concerto No. 2
    TCHAIKOVSKY: Symphony No. 6 'Pathétique'
    The_Royal_Philharmonic_Orchestra_rpo3 (1)14-071611
  • 31
    Jul
    BBC Proms
    Venue: Royal Albert Hall
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Nancarrow (arr. Y Mikhashoff) / Study for Player Piano No. 7
    Frank Zappa (arr. A Askin) / The Adventures of Greggery Peccary
    Glass / Symphony No. 10 (UK premiere)
    BBC Proms Logo
  • 07
    Aug
    Aurora Orchestra
    Venue: Royal College of Music
    Orchestra: Aurora Orchestra
    BBC Proms Inspire Young Composers' Competition
    Print
  • 18
    Aug
    Ensemble intercontemporain
    Venue: Lucerner Saal KKL (Lucerne Festival)
    Orchestra: Ensemble intercontemporain
    Featuring: Emmanuelle Ophèle (flute)
    Pierre Boulez / Memoriale
    Chaya Czernowin / Lovesong
    Wolfgang Rihm / Gejagte Form (2e version)
    Friedrich Cerha / Les Adieux (Élegie)
    Harrison Birtwistle / In Broken Images
    ensemble-intercontemporain_wide
  • 01
    Sep
    Aurora Orchestra
    Venue: Musikfest Bremen
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Andrew Staples (tenor), Christianne Stotijn (mezzo-soprano)
    Mahler (arr. Iain Farrington) Das Lied von der Erde
    Print
  • 29
    Sep
    Aurora Orchestra
    Venue: Southbank Centre, Royal Festival Hall
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Samuel West (narrator)
    Benjamin Britten film scores for:
    Night Mail
    The Way To The Sea
    Men Behind The Meters
    The Tocher
    Coal Face
    The King's Stamp
    God's Chillun
    Peace of Britain
    Sixpenny Telegram
    Print
  • 19
    Oct
    Glyndebourne Touring Opera
    Venue: Glyndebourne Opera House
    Orchestra: Glyndebourne Touring Opera
    Featuring: Allan Clayton (Male Chorus), Kate Valentine (Female Chorus), Claudia Huckle (Lucretia), Catherine Wyn-Rogers (Bianca), David Soar (Collatinus), Duncan Rock (Tarquinius), Oliver Dunn (Junius)
    Benjamin Britten / The Rape of Lucretia
    Glyndebourne-logo
  • 25
    Oct
    Glyndebourne Touring Opera
    Venue: Glyndebourne Opera House
    Orchestra: Glyndebourne Touring Opera
    Featuring: Allan Clayton (Male Chorus), Kate Valentine (Female Chorus), Claudia Huckle (Lucretia), Catherine Wyn-Rogers (Bianca), David Soar (Collatinus), Duncan Rock (Tarquinius), Oliver Dunn (Junius)
    Benjamin Britten / The Rape of Lucretia
    Glyndebourne-logo
  • 31
    Oct
    Glyndebourne Touring Opera
    Venue: New Victoria Theatre, Woking
    Orchestra: Glyndebourne Touring Opera
    Featuring: Allan Clayton (Male Chorus), Kate Valentine (Female Chorus), Claudia Huckle (Lucretia), Catherine Wyn-Rogers (Bianca), David Soar (Collatinus), Duncan Rock (Tarquinius), Oliver Dunn (Junius)
    Benjamin Britten / The Rape of Lucretia
    Glyndebourne-logo
  • 02
    Nov
    Aurora Orchestra
    Venue: Wigmore Hall
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: András Keller (violin)
    Hans Abrahamsen Walden
    Salvatore Sciarrino Da un Divertimento
    Julian Anderson Tiramisu
    Julian Anderson The Comedy of Change
    Print
  • 06
    Nov
    Philharmonia Orchestra
    Venue: De Montford Hall, Leicester
    Orchestra: Philharmonia Orchestra
    Featuring: Francesco Piemontesi (piano)
    Beethoven / Leonore Overture No. 1
    Beethoven / Piano Concerto No. 2 in B flat
    Dvorak / Symphony No. 8
    philharmonia_logo
  • 07
    Nov
    Aurora Orchestra
    Venue: Turner Sims Southampton
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Samuel West (narrator)
    Benjamin Britten film scores for:
    Night Mail
    The Way To The Sea
    Men Behind The Meters
    The Tocher
    Coal Face
    The King's Stamp
    God's Chillun
    Peace of Britain
    Sixpenny Telegram
    Print
  • 08
    Nov
    Glyndebourne Touring Opera
    Venue: Theatre Royal, Norwich
    Orchestra: Glyndebourne Touring Opera
    Featuring: Allan Clayton (Male Chorus), Kate Valentine (Female Chorus), Claudia Huckle (Lucretia), Catherine Wyn-Rogers (Bianca), David Soar (Collatinus), Duncan Rock (Tarquinius), Oliver Dunn (Junius)
    Benjamin Britten / The Rape of Lucretia
    Glyndebourne-logo
  • 10
    Nov
    Aurora Orchestra
    Venue: Turner Sims Southampton
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Samuel West (narrator)
    Benjamin Britten film scores for:
    Night Mail
    The Way To The Sea
    Men Behind The Meters
    The Tocher
    Coal Face
    The King's Stamp
    God's Chillun
    Peace of Britain
    Sixpenny Telegram
    Print
  • 15
    Nov
    Aurora Orchestra
    Venue: The Apex Bury St Edmunds
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Andrew Staples (tenor), Jane Irwin (mezzo-soprano), Choir of Clare College, Cambridge (Graham Ross | director)
    Tears for Fears (arr. Gary Jules / Michael Andrews / Iain Farrington) Mad World
    Britten (arr. Imogen Holst) Rejoice in the Lamb
    Mahler (arr. Iain Farrington) Das Lied von der Erde (UK premiere)
    Print
  • 16
    Nov
    Aurora Orchestra
    Venue: LSO St Luke’s, London
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Andrew Staples (tenor), Jane Irwin (mezzo-soprano), Choir of Clare College, Cambridge (Graham Ross | director)
    Tears for Fears (arr. Gary Jules / Michael Andrews / Iain Farrington) Mad World
    Britten (arr. Imogen Holst) Rejoice in the Lamb
    Mahler (arr. Iain Farrington) Das Lied von der Erde (UK premiere)
    Print
  • 22
    Nov
    Glyndebourne Touring Opera
    Venue: Milton Keynes Theatre
    Orchestra: Glyndebourne Touring Opera
    Featuring: Allan Clayton (Male Chorus), Kate Valentine (Female Chorus), Claudia Huckle (Lucretia), Catherine Wyn-Rogers (Bianca), David Soar (Collatinus), Duncan Rock (Tarquinius), Oliver Dunn (Junius)
    Benjamin Britten / The Rape of Lucretia
    Glyndebourne-logo
  • 28
    Nov
    Glyndebourne Touring Opera
    Venue: Glyndebourne Opera House
    Orchestra: Glyndebourne Touring Opera
    Featuring: Allan Clayton (Male Chorus), Kate Valentine (Female Chorus), Claudia Huckle (Lucretia), Catherine Wyn-Rogers (Bianca), David Soar (Collatinus), Duncan Rock (Tarquinius), Oliver Dunn (Junius)
    Benjamin Britten / The Rape of Lucretia
    Glyndebourne-logo
  • 29
    Nov
    BBC Philharmonic Orchestra
    Venue: Victoria Hall, Hanley
    Orchestra: BBC Philharmonic Orchestra
    Featuring: Francesco Piemontesi (piano)
    Beethoven / Fidelio Overture
    Beethoven / Piano Concerto No. 2
    Beethoven / Symphony No. 6
    8107_full
  • 30
    Nov
    BBC Philharmonic Orchestra
    Venue: Forum Theatre, Malvern
    Orchestra: BBC Philharmonic Orchestra
    Featuring: Elena Urioste (violin)
    Beethoven / Fidelio Overture
    Elgar / Violin Concerto
    Beethoven / Symphony No. 6
    8107_full
  • 06
    Dec
    Glyndebourne Touring Opera
    Venue: Theatre Royal, Plymouth
    Orchestra: Glyndebourne Touring Opera
    Featuring: Allan Clayton (Male Chorus), Kate Valentine (Female Chorus), Claudia Huckle (Lucretia), Catherine Wyn-Rogers (Bianca), David Soar (Collatinus), Duncan Rock (Tarquinius), Oliver Dunn (Junius)
    Benjamin Britten / The Rape of Lucretia
    Glyndebourne-logo
  • 21
    Dec
    Aurora Orchestra
    Venue: Kings Place
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Malin Christensson (soprano), Jennifer Johnston (soprano), Will Towers (counter-tenor), Joshua Ellicot (tenor), Benedict Nelson (bass), Choir of Clare College, Cambridge (Graham Ross | director)
    J S Bach Mass in B Minor, BWV 243
    Print
  • 22
    Dec
    Aurora Orchestra
    Venue: Barbican Centre
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Thomas Gould (violin)
    Wallace & Gromit’s Musical Marvels

    Collaboration with Aardman Animations, creators of Wallace and Gromit.

    Britten 'Storm' from Four Sea Interludes
    Monti Csárdás
    Stravinsky 'The Infernal Dance of King Katschei' from The Firebird
    Debussy (arr. Caplet) Clair de lune
    Mozart Magic Flute Overture
    Saint-Saëns Danse Macabre
    Wallace My Concerto in Ee, Lad
    Julian Nott A Matter of Loaf and Death
    Print
  • 23
    Dec
    Aurora Orchestra
    Venue: Barbican Centre
    Orchestra: Aurora Orchestra
    Featuring: Thomas Gould (violin)
    Wallace & Gromit’s Musical Marvels

    Collaboration with Aardman Animations, creators of Wallace and Gromit.

    Britten 'Storm' from Four Sea Interludes
    Monti Csárdás
    Stravinsky 'The Infernal Dance of King Katschei' from The Firebird
    Debussy (arr. Caplet) Clair de lune
    Mozart Magic Flute Overture
    Saint-Saëns Danse Macabre
    Wallace My Concerto in Ee, Lad
    Julian Nott A Matter of Loaf and Death
    Print